Žaloba proti nezákonnému zásahu

Jak jsme na webu Spolku koncem března informovali, došlo podle našeho názoru ze strany stavebního úřadu v Klecanech ke schválení záměru výstavby na pozemcích developera FIDOS s.r.o v rozporu se zákonem. Jednalo se o vydání územního souhlas a územního rozhodnutí, které schvalují výstavbu na dotčených pozemcích.

Na tuto situaci jsme reagovali tak, že jsme podali žádost o zahájení přezkumného řízení ohledně vydání územního souhlasu a proti vydání územního rozhodnutí jsme se odvolali.

Odvolání proti územnímu rozhodnutí je momentálně v řešení na Krajském úřadu, jakožto nadřízeného orgánu a čekáme až bude vyřízeno. O výsledcích budeme samozřejmě informovat.

Přezkumné řízení ohledně územního souhlasu provádí dle zákona ten samý stavební úřad, který ho vydal. Stavebním úřadem Klecany nám bylo posléze sděleno, že nebyly shledány důvody k zahájení přezkumného řízení. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli podat žalobu proti nezákonnému zásahu správního orgánu k soudu. Podle našeho názoru bylo úřadem pochybeno hned v šesti bodech a jelikož vadně vydané rozhodnutí územního souhlasu může vést k nezvratnému poškození životního prostředí v dané lokalitě, taktéž žádáme soud o vydání předběžného opatření v podobě pozastavení veškerých prací, než bude ve věci definitivně rozhodnuto.

Jelikož jsou tyto aktivity Spolku náročné nejen časově, ale i finančně (v tuto chvíli se jedná o poplatky soudu v řádu několika tisíců korun), zřídili jsme transparentní účet, ze kterého budou tyto aktivity hrazeny. Pokud si myslíte, že naše aktivita má smysl, budeme rádi, pokud naši činnost jakoukoliv finanční částkou podpoříte. Veškeré prostředky budou použity výhradně k zajištění činností na ochranu životního prostředí obce Husinec.