Žáby mezi námi

Jedním ze živočichů, kteří to ještě s námi nevzdali a žijí s námi v naší vesnici jsou ropuchy. V polovině března jsme dostali informaci o větším počtu ropuch vylézajících ze zarostlých pozemků mezi Polepšovnou ducha a horní Řeží. Za šera se jich tam dalo vidět skutečně desítky na pár metrech. Je evidentní, že ropuchy (tady se jedná o ropuchu obecnou) v zarostlém vlhkém terénu zimují a letos o něco dříve vylezly ven, aby táhly k vodám, kde se budou pářit.

Takových míst, kde ropuchy v zimě spí, je jistě v našem katastru více. Tyto pozemky jsou však protkány hliněnými cestami, po kterých chodí i jezdí lidé. Oslabené ropuchy stojí téměř za tmy na cestičkách a několik jich bylo zašlápnuto či přejeto. Nejednalo se o velké počty, v těchto počtech hynou ropuchy na jaře téměř všude, např. u naší řeky.

Přejeme všem žabám, aby se bezpečně dostaly k vodě a úspěšně se rozmnožily. Ropuchy jsou věrné svému bydlišti, vzdálí se maximálně 4 km daleko, ale opět se vrátí. Na našich zahrádkách jsou to užiteční pomocníci, zkonzumují velké množství škodlivých živočichů, ropuší žravost je příslovečná.

Pokud vám jakýkoliv druh žab (máme zde ropuchy a skokany) naklade do vašich vodních ploch za zahrádkách vajíčka, o která nemáte zájem a zlikvidovali byste je, ozvěte se nám, vajíčka přeneseme.

Jaro už je tady?
žáby na cestě
zašlápnutá vyschlá ropucha
Sdílet příspěvek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..