Prosím, nekrmte cizí zvířata

Jelikož se blíží vánoční svátky, kdy většina obyvatel ráda chodí na procházky a výlety po bližším či vzdálenějším okolí, ráda bych vás požádala o respektování jednoho zásadního pravidla, kterým je nekrmit cizí zvířata bez svolení jejich majitele.

Často na ohradách a plotech výběhů a zahrad mají majitelé zvířat umístěné různé cedulky a nápisy, kterými zakazují zvířata krmit. Není to z důvodů, že by chtěli mít svá zvířata jen pro sebe, nebo že by vám a vašim dětem nechtěli dopřát to potěšení nakrmit vlastnoručně zvířátko (ať už se jedná o ovečky, koně, kozy nebo třeba i pejska), ale protože jim může byť jen jeden dobře míněný pamlsek hodně ublížit a dokonce i vést k úhynu zvířete.

Zvířata mají velice citlivé zažívání a spousta jich má různá dietní omezení z důvodů alergií nebo jiných zdravotních příčin. Proto tak můžete nevědomky způsobit koníkovi v ohradě obrovské utrpení nebo bolestivou smrt, byť mu dáte jen jedno jablíčko. I v případě, že je takový kůň zcela zdráv, nemůžete vědět, kolik jiných lidí mu už taky dalo „jen jedno jablíčko“ a důsledkem je v lepším případě vážný zdravotní problém. Psi zase můžou mít například alergii na kuřecí maso, a pokud takovému pejskovi kouskem kuřecího masa „přilepšíte“, bude se několik dní zuřivě škrábat, až si způsobí na kůži boláky.

Sami byste si také nepřáli, aby vašemu dítěti dávali sousedé přes plot různé pamlsky, obzvlášť pokud by takových hodných sousedů prošlo kolem vaší zahrady více za den.

Majitelé mají pro svá zvířata určenou krmnou dávku, kterou svým miláčkům krmí. Není tedy třeba jim přilepšovat. Pokud budete chtít nakrmit cizí zvířátko, vždy se nejdříve zeptejte jeho majitele. Je možné, že vám dovolí dát zvířeti pár dobrot a zbylé donesené kousky mu rozdělí na další dny.

Klidné svátky všem, i majitelům zvířat.

Sdílet příspěvek