Záchrana ryb z řežského rybníčku

Koncem minulého týdne dostal náš spolek upozornění od paní Palaščákové na ohrožení ryb v blízkém rybníčku
V Močidlech, jelikož v něm v parných dnech razantně ubývá vody.

Rybník se nachází uprostřed remízku na samotném okraji katastru obce a je obklopen vzrostlými vrbami a keři, které ho celkem dokonale ukrývají. Ze stop po okolí je ale zjevné, že se jedná o oblíbené útočiště zvěře, která se sem stahuje za vodou a přirozeným úkrytem. Potkáte zde také vážky a ptáky, pro které je toto místo jediným možným úkrytem mezi lány polí. Celý remízek je celkem vhodně veden v územním plánu jako lokální biokoridor.

Rybník nemá stálý přítok a jeho stav tak ovlivňuje úroveň spodních vod (nedaleko má studnu ZD Klecany) a voda, jež přiteče z okolních polí v případě srážek. Paní Palaščáková nám zaslala i fotografii rybníku v zimním období, ze které je zřejmé, že se rozhodně nejedná o nějakou kaluž v poli, kterou bohužel připomínal po několika parných týdnech bez deště.

Na základě tohoto podnětu jsme se spojili s paní starostkou, zda by bylo možné vodu zkusit doplnit s pomocí místních hasičů. Ta nápad uvítala a v pondělí již hasiči doplnili rybník několika cisternami vody. Všem bylo jasné, že je to řešení krátkodobé, a proto jsme společně hledali možnosti, jak a kam ryby přemístit než voda opět vyschne.

Bohužel se ukázalo, že voda v rybníce vydržela kratší dobu, než jsme předpokládali, protože již druhý den hasiči při kontrole zjistili, že jsou ryby opět téměř na suchu. Těm tak znovu hrozil akutní úhyn. Řešení jak vylovit ryby a kam je umístit se tedy muselo najít velmi rychle.

My jsme se snažili kontaktovat paní Toulcovou ze Zemědělského družstva Klecany, které přilehlé pole obhospodařuje, zda by družstvo bylo ochotné s výlovem ryb a jejich přemístěním pomoci. Bohužel i ZD Klecany řešilo v dlouhotrvajících extrémních teplotách úhyn ryb ve svých nádržích, a to i přes pravidelné dopouštění a okysličování vody. Umístění dalších ryb do těchto nádrží tedy v této situaci nebyla bohužel možná. Paní Toulcová nám však nabídla pomoc ve formě zapůjčení techniky, pokud by to bylo potřeba.

Následně se nám podařilo spojit s vlastníky pozemků, na kterých se rybník nachází, abychom je seznámili se situací a zjistili, zda netuší, jak se do rybníku ryby dostaly. Jak se ukázalo, vlastníci již dlouhá léta pronajímají svá pole Zemědělskému družstvu Klecany a o existenci rybníčku ani netuší. Dostali jsme však jejich souhlas na pozemcích operovat a dle uvážení ryby přemístit.

To už se vedoucímu hasičů panu Strnadovi podařilo zkontaktoval místní rybáře a domluvit umístění ryb do rybníčků U Hastrmana.

Ryby se tedy nakonec podařilo zachránit a přemístit do vhodného prostředí.

Velké poděkování patří paní Palaščákové, která si úhynu ryb všimla a kontaktovala nás. Dále velmi děkujeme všem, kteří se na záchraně ryb podíleli a snažili se pomoci, zejména pak paní starostce Janě Münzbergerové a veliteli dobrovolných hasičů Jakubu Strnadovi a jeho sboru.

Rádi bychom všechny občany požádali, aby se nezdráhali kontaktovat obecní úřad nebo náš spolek v případě, že by docházelo k ohrožení přírody. Pokud to bude v našich silách, budeme se snažit takové situaci zamezit.

rybník v zimním období – foto od paní Palaščákové
rybník v létě
rybník se nachází uvnitř lokálního biokoridoru LBK 10. Útočiště tu nachází mnoho zvěře
rybník v remízkách mezi poli