Necitelné zásahy na pozemcích v lese v Řeži

Minulý rok na konci léta započaly stavební úpravy v lese na pozemku staré zahrady s ovocnými stromy mezi Polepšovnou ducha a ulicí Nad Údolím. Jedná se o pozemek o výměře 2701m² vedený v katastru jako ovocný sad (dle definice se jedná o pozemek souvisle osázený ovocnými stromy nebo ovocnými keři).

Už minulý rok zde došlo k vykácení několika starých ovocných dřevin a terénním úpravám (vybagrování části svahu v lese a odstranění travnaté vrstvy na cca 1/3 pozemku). Na místo vybagrovaného svahu byl posléze vsazen lodní kontejner.

V minulých týdnech došlo k dalším úpravám, konkrétně k zakrytí další cca 1/3 pozemku fólií.

V územním plánu obce je pozemek evidován pod označením ZZ jako zahrady a sady s jasně definovaným přípustným využitím území.

Vše nasvědčuje tomu, že pozemek není využíván v souladu s platným územním plánem a zároveň zde probíhají rozsáhlé terénní úpravy, kvůli kterým může být výrazným způsobem ohrožen přirozený mechanizmus vsakování srážkových vod s dopadem na širší okolí. Zásahy na pozemcích krom toho považujeme za velmi necitelné i z hlediska krajinného rázu, jelikož došlo k devastaci zapojené zeleně, která byla součástí lesa a návazných zelených ploch. Pozemek navíc přímo sousedí s nadregionálním biocentrem a bezprostředně navazující pozemky jsou určeny k plnění funkcí lesa.

V současné chvíli se obracíme na patřičné úřady, abychom obdrželi veškeré informace týkající se prováděných zásahů. O dalším postupu budeme informovat na našich webových stránkách a sociálních sítích.

4 komentáře u „Necitelné zásahy na pozemcích v lese v Řeži“

1. Autor článku musí být hodně „jednoduchý“. Tečka.

2. Dobrý den,
    to co jste na našem pozemku vyfotografoval, není fólie, nýbrž propustná geotextilie (stejná jako se používá například na záhonech). Z tohoto důvodu tedy rozhodně není ohrožen mechanismus vsakování srážkových vod. Pozemek upravujeme pro pobyt koní (vše v souladu s územním plánem a potvrzeno úřady). Pokud bychom koně vypustili na neupravený povrch, došlo by k rozšlapání a rozbahnění svrchní vrstvy včetně ohrožení kořenového systému ovocných stromů. Z toho důvodu jsme zvolili řešení, které stromy a povrch zahrady naopak ochrání. Veškeré terénní úpravy, které v článku zmiňujete jsou také řádně ohlášeny.
    Pokud máte nějaké další otázky, býváme na místě velmi často k zastižení. Místo úřadů se klidně přijďte zeptat nás – nic o našem záměru před nikým netajíme (viz článek v Naší Vesnici).

Manželé Baslovi (Alžběta Baslová +420 734 327 459, Martin Basl +420 733 548 491)

PS: Příště bychom raději preferovali přímé jednání, namísto zveřejnění neúplných a neověřených informací. Děkujeme.

1. Vážení manželé Baslovi,

děkujeme za Vaši reakci na námi zveřejněný článek.

Postup, kdy náš spolek získává podklady z předmětných správních řízení od dotčených úřadů nepovažujeme za nikterak nestandardní.

V souladu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, mají úřady zákonnou povinnost nás o veškerých zásazích, při kterých by mohly být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny informovat. Zejména je pak takto povinnost na místě v případě změn využití území, řízení o umístění, změně či odstranění staveb, stavebního povolení a jiné činnosti, které mohou přímo i nepřímo ovlivnit přírodní nebo krajinné hodnoty obce.

Náš spolek ze strany úřadů o zásazích na dotčených pozemcích informován doposud nebyl a jelikož se domníváme, že na pozemcích dochází ke změnám jejich využití, přičemž nic nenasvědčuje tomu, že by současný stav odpovídal definici zahrady, či sadu, jejíž roli pozemek před započetím zásahů prokazatelně plnil, obrátili jsme se na dotčené úřady o poskytnutí podkladů z předmětných řízení, ze kterých bude patrné, že veškeré úpravy a změny jsou prováděny v souladu se zákonem, platným územním plánem a s patřičnými povoleními od dozorujících úřadů.

Informace z časopisu Naše vesnice, stejně jako vyjádření vlastníka v takovém případě nepovažujeme za rozhodující, přestože si Vaší otevřenosti vážíme.

1. Prominte, ale proc si myslite, ze nas pozemek meni vyuziti a neni mozne jej definovat jako zahradu nebo sad? Pokud si nezjistite souvislosti a vyfotite zahradu uprostred uprav, aniz byste se obtezoval zeptat na finalni stav, tak mi prijdou vase zavery prinejmensim unahlene. Znovu opakujeme, pokud si prejete cokoli vedet, muzete se prijit zeptat primo nas. Dokonce muzeme na dane tema diskutovat a pokud byste prisel s nejakym vylepsenim, tak ho muzeme i aplikovat. Tak prosim jednejte naprimo. Dekuji.
        Alzbeta Baslova
        PS: Pokud stale trvate na vyjadreni uradu, muzeme Vam usetrit cas a zminena povoleni Vam osobne ukazat.

Komentáře nejsou povoleny.